Od do m2

Domy bez pozwolenia

Domy bez pozwolenia na budowę to jeden z najpopularniejszych trendów budowlanych ostatniego roku. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które planują zakup mieszkania do 70 m². Możliwość budowy takich domów została wprowadzona do prawa w ramach programu Polski Ład. Założeniem projektu domów bez pozwolenia było umożliwienie rodzinom w szybki i prosty sposób, bez zbędnych formalności, postawienie własnego domu mieszkalnego.

Dom bez pozwolenia - jaki to dom?

W polskim prawodawstwie obecnie klasyfikowane są dwa rodzaje domów, które mogą być budowane bez tzw. pozwolenia.

Pierwszy typ to budynek rekreacji indywidualnej, nazywany potocznie domkiem letniskowym. Musi to być budynek parterowy, wolnostojący. Oznacza to, że budynek nie może być tzw. bliźniakiem, nie może mieć także użytkowego poddasza. Wyjątek stanowią otwarte antresole. Tego typu rozwiązaniem są zazwyczaj małe domki o powierzchni do 35 m². W przypadku budowy domku rekreacyjnego bez pozwolenia, który z założenia nie będzie domem całorocznym, obowiązuje ograniczenie. Z takiego domku, co do zasady, nie można korzystać więcej niż 180 dni w roku.

Drugi typ domów na zgłoszenie to całoroczne domy bez pozwolenia o charakterze mieszkalnym do 70 m². W tym przypadku dom może posiadać poddasze użytkowe albo drugą kondygnację i, co ważne, jest to budynek postawiony z myślą o własnych celach mieszkaniowych. W tym przypadku, przy racjonalnym zaplanowaniu rozłożenia kondygnacji, można zyskać nawet do 100 m² powierzchni użytkowej.

Co warto wiedzieć, decydując się na budowę domu bez pozwolenia?

Jednym z ograniczników przy budowie domu bez pozwolenia jest wskazanie zagęszczenia budynków na danej działce. W przypadku domów o przeznaczeniu rekreacyjnym na każde 500 m² działki można zbudować maksymalnie jeden dom. Ponadto rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może przekraczać 6 m. Ważne jest także zachowanie odległości od granicy działki tak jak w przypadku tradycyjnych budów - minimum 4 metry w przypadku ścian z otworami okiennymi lub drzwiami i 3 metry w przypadku ścian bez otworów.

W przypadku budowy domów bez pozwolenia nie ma konieczności zatrudniania kierownika budowy czy prowadzenia dziennika budowy. Tu wymagane jest wyłącznie zgłoszenie do odpowiedniego organu.

Budowa domu na zgłoszenie, dokładnie tak jak w przypadku budowy domu z pozwoleniem, podlega miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. W praktyce oznacza to, że np. nie wszędzie uda się postawić domek letniskowy.

Zgodnie z założeniem projektu budowa domu bez pozwolenia ma się sprowadzić do minimalnej ilości formalności. W tym przypadku wystarczy tylko wniosek, do którego należy dołączyć:

  • projekt budowlany (nie musi być to profesjonalny projekt od architekta),
  • poświadczenie własności działki,
  • oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych pod rygorem odpowiedzialności karnej
  • oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową w przypadku braku kierownika budowy.

Kto może wybudować dom bez pozwolenia?

Dom bez pozwolenia może postawić każdy, niezależnie od jego stanu cywilnego czy sytuacji rodzinnej. Ważne jest, aby miał pełne prawo do dysponowania własnością działki, na której ma powstać nieruchomość.