Domy z tarasem to popularne rozwiązanie w budownictwie, które umożliwia połączenie wnętrza domu z ogrodem. Taras zapewnia ochronę przed słońcem i deszczem oraz stanowi idealne miejsce do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że dobór odpowiedniego projektu domu z tarasem wymaga uwzględnienia kilku kwestii, takich jak położenie względem stron świata czy kształt i wymiar działki. Przed dokonaniem wyboru warto także zastanowić się nad estetyką tarasu, który może wpłynąć na wygląd całego budynku.

Od do m2

Domy z tarasem - idealne rozwiązanie na wiosnę i lato

Dlaczego domy z tarasem są jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań? Ponieważ taras stanowi naturalne przedłużenie domu i łączy go z ogrodem. Co więcej, zadaszony taras to świetne rozwiązanie, szczególnie w upalne, letnie dni. Daje on upragniony cień i wytchnienie każdemu, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu i jednocześnie nie chce przesadzić z promieniami słońca. Jeśli zdecydujecie się na dom z tarasem, warto zadbać o jego wygląd, ponieważ w znaczący sposób podnosi on walory estetyczne domu.

O czym warto pomyśleć przed wyborem projektu domu z tarasem?

Ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się na tej samej kondygnacji, dom parterowy nie potrzebuje schodów. Dzięki temu rodzice małych dzieci nie muszą się martwić o swoje pociechy, że mogą spaść lub niepotrzebnie wspiąć się po stopniach. Jest to także ważne rozwiązanie w przypadku osób starszych, z problemami ruchowymi czy z niepełnosprawnością ruchową poruszającymi się na wózku. Wybierając dom parterowy, eliminujemy ważną barierę architektoniczną - zmianę poziomów budynku.

  • jaki rodzaj domu Cię interesuje - czy ma to być dom parterowy, czy dom z poddaszem. Czy będzie to dom całoroczny, a może mały domek letniskowy?
  • jaki jest wymiar działki - w przypadku domów parterowych lub domów z poddaszem, do których być może w przyszłości chcemy dobudować taras, istotna jest odpowiednio duża powierzchnia działki i takie usytuowanie budynku, które na to pozwoli
  • jaki jest kształt działki - taras ma być ozdobą domu, dlatego warto, aby miejsce, na które ma wychodzić, było ciekawie zaaranżowane. Jeśli otoczenie budynku nie sprzyja budowie tarasu w przyjemnym miejscu, może warto rozważyć zasadność jego budowy. Jeśli przestrzeń jest niewielka, zaciemniona i sprawia wrażenie “ciasnej” lepiej estetycznie zaaranżować podwórko, niż stawiać taras, który zabierze dużą część tej i tak niewielkiej przestrzeni i sprawi, że całość będzie przytłaczająca
  • położenie względem stron świata – odpowiednie ułożenie tarasu względem stron świata jest kluczem do jego funkcjonalności. Wyobrażacie sobie przyjemność korzystania z tarasu zlokalizowanego od północy? No, my też nie bardzo... Lokalizacja wpływa nie tylko na jego nasłonecznienie, ale także na ekspozycję na wiatry. Przed decyzją warto zorientować się w jakich porach roku, z której strony wiatry wieją najczęściej i tak “ustawić” taras, żeby były jak najmniej dokuczliwe (ma to szczególne znaczenie w miejscowościach nadmorskich i górskich)
  • możliwość zadaszenia – to nie tylko ochrona przed deszczem czy słońcem, ale także część estetyczna, wpływająca na wygląd domu. Dlatego, warto zastanowić się już na etapie budowy domu, jak powinno wyglądać - czy jak dach domu, czy będzie miało inny, osobny, dopełniający estetykę budynku styl.
  • sąsiedztwo - to o czym pisaliśmy już powyżej. Warto, aby Wasz taras wychodził np. na ogród lub inne, przyjemne dla oka widoki. Jeśli usytuujesz go, np. z widokiem na ścianę budynku sąsiada, nie będzie on spełniał swoich funkcji, podobnie, jeżeli będzie wychodził na ulicę przed domem.

Domy z tarasem – jakie położenie tarasu sprawdza się najlepiej?

Najczęściej wybieranymi projektami domów z tarasem są budynki, w których taras znajduje się z tyłu domu. Sprawdza się to przede wszystkim ze względu na intymność i możliwość zachowania prywatności. Coraz częściej klienci decydują się także na projekty domów z dużym tarasem z dwóch stron budynku (np. HOME KONCEPT 65 lub HOME KONCEPT 81) lub z dwoma osobnymi tarasami (jak tu: NEPTUN 5 DR-T). Wybór domu z dwoma tarasami pozwala oddzielić obszar typowo relaksacyjny od np. strefy jadalnej. Coraz częściej jeden z tarasów stanowi przedłużenie salonu, drugi natomiast - przylegający do głównej sypialni - pozwala na odpoczynek właścicielom domu.

Wybierając jedno z tych rozwiązań, należy wziąć również pod uwagę usytuowanie domu względem stron świata. Domy z tarasem od południowego zachodu będą na pewno lepiej oświetlone i pozwolą cieszyć się widokiem zachodzącego słońca. Z kolei domy z tarasem od wschodu będą przynosiły więcej cienia po południu, w gorące, letnie dni, ale jednocześnie każdego wiosennego czy jesiennego ranka dostarczą Wam więcej ciepła w czasie, gdy będziecie pić poranną kawę. Przy sytuowaniu tarasu powinno się więc również uwzględniać tryb życia i preferencje mieszkańców domu co do czasu relaksu.

Czy można zmienić projekt domu bez tarasu na dom z tarasem?

Oczywiście, że tak. Jeżeli w projekcie domu, który Ci się spodobał, nie występuje taras, nie przejmuj się. Nasi projektanci dostosują każdą realizację do Twoich oczekiwań. Co więcej, jeżeli szukasz domu z zadaszonym tarasem, a wybrany przez Ciebie model nie posiada takiego to również nie problem. Możemy przerobić każdy projekt na dom z zadaszonym tarasem oraz powiększyć lub pomniejszyć zaprojektowany wcześniej taras, lub werandę. Ważne jednak, aby takie kwestie przemyśleć już na etapie planowania domu.