Domy parterowe, które przeznaczone są do całorocznego mieszkania, stanowią jedne z najczęściej realizowanych budów. Cieszą się taką popularnością szczególnie na terenach podmiejskich, gdzie Klienci mają do dyspozycji duże, przestronne działki. Domy parterowe są bowiem zazwyczaj rozległe i wymagają dość sporego obszaru zabudowy. Niosą jednak ze sobą bardzo wiele zalet, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi lub osób starszych. 

Od do m2

6 powodów, dlaczego wybrać prefabrykowany dom parterowy.

Projekty domów parterowych cieszą się coraz większą popularnością. Powodów, dla których decydujemy się na wybór takiego rozwiązania, jest wiele. Oto najważniejsze z nich.

Wygodne i bezpieczne, bo bez schodów.

Ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się na tej samej kondygnacji, dom parterowy nie potrzebuje schodów. Dzięki temu rodzice małych dzieci nie muszą się martwić o swoje pociechy, że mogą spaść lub niepotrzebnie wspiąć się po stopniach. Jest to także ważne rozwiązanie w przypadku osób starszych, z problemami ruchowymi czy z niepełnosprawnością ruchową poruszającymi się na wózku. Wybierając dom parterowy, eliminujemy ważną barierę architektoniczną - zmianę poziomów budynku.

Tańsze w budowie.

Decydując się na budowę domu parterowego, oszczędzasz na dwóch podstawowych rodzajach wydatków: nie stawiasz schodów - czy to betonowych, czy na stelażu, a także nie wylewasz typowego stropu. Rezygnacja z tych dwóch elementów pozwala zaoszczędzić całkiem sporo funduszy.

Ponadto decydując się na budowę domu parterowego, możesz wybrać nowocześniejszą i tańszą w budowie konstrukcję dachu opartą na prefabrykowanych wiązarach dachowych. Wybierając takie rozwiązanie, nie tylko zaoszczędzisz fundusze, ale także przyspieszysz budowę wymarzonego domu.

Łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Każdy, kto posiada dom wie, że jest w nim więcej miejsc i zakamarków do sprzątania, niż w typowym M4 w bloku. Chociażby same podłogi i dywany, których jest więcej do mycia i odkurzania. Dlatego, jeżeli jest to możliwe, szukamy rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić nam czas na sprzątanie. Ostatnio dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju roboty odkurzające i mopujące. W domu parterowym, w czasie naszej nieobecności, robot odkurzy całą powierzchnię płaską za nas. W przypadku domów poziomowych niestety nie będzie to możliwe, bo urządzenie samo nie przemieści się między piętrami, nie odkurzy też schodów.

Mają przestronne wnętrza.

Obecnie domy parterowe projektowane są z myślą otwarcia jak największych obszarów. Szczególnie dotyczy to przestrzeni dziennej, w której przebywamy najwięcej. Taki otwarty układ pozwala zaaranżować spójne, estetyczne i ciekawe wnętrze, ale także ułatwia umeblowanie całości. Nie trzeba nosić ciężkich mebli po piętrach. a mała ilość zakamarków, która jest charakterystyczna dla otwartej architektury, pozwala na dużą fantazję w projektowaniu całości.

Idealne z tarasem.

Domy parterowe to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie bliskość z naturą. Większość z nowych projektów zaplanowana jest tak, że salon oddzielony jest od tarasu bardzo dużymi, modnymi obecnie oknami. Zastosowanie takiego rozwiązania stwarza wrażenie, że taras czy ogród stanowi jakby naturalne przedłużenie domu (zobacz np. projekt Zx157 D).

Co więcej, niektóre projekty domów są tak zaplanowane, że przejście na taras czy do ogrodu, możliwe jest także z sypialni (np. Home Koncept 31 czy Home Koncept 45). Daje to więcej możliwości aranżacji przestrzeni zielonej wokół budynku niż w przypadku domów piętrowych.

Naturalnie wydzielone strefy dzienna i nocna.

W domach parterowych zazwyczaj przebiega naturalny podział między strefą dzienną - rodzinną, przeznaczoną także dla gości, a obszarem prywatnym, intymnym, w którym przebywają głównie domownicy. Domy parterowe uznawane są za bardzo funkcjonalne, ponieważ ich rozplanowanie zapewnia mieszkańcom komfort.

Jaki dom parterowy wybrać?

Jeżeli posiadasz działkę, na której zmieścisz dom parterowy, to decyzja, na jaki projekt się zdecydujesz zależy przede wszystkim od kilku czynników:

  • czy ma to być dom wakacyjny, letniskowy czy dom całoroczny
  • jaki styl ma mieć dom, bardziej nowoczesny, typu stodoła, klasyczny czy bardziej dworkowy
  • czasu, w jakim chcesz się wprowadzić i budżetu, jaki możesz wydać na inwestycję

Pamiętaj! Wygodny dom parterowy to inwestycja na lata i na pokolenia. To dom, w którym nie ma barier architektonicznych. Dom, który pozwala na wysoki komfort użytkowania, ciekawe rozwiązania aranżacji wnętrza, tarasu i ogrodu.