Budowa własnego domu to marzenie wielu osób, którzy chcą stworzyć przestrzeń odpowiadającą ich potrzebom i stylowi życia. Jednym z popularnych rozwiązań są domy z poddaszem użytkowym, które oferują wiele zalet i są idealne dla rodzin poszukujących funkcjonalnego, a jednocześnie oszczędnego w budowie domu.

Od do m2

Domy z poddaszem mieszkalnym - kto powinien się na nie zdecydować?

Projekty domów z poddaszem użytkowym od lat cieszą się największą popularnością. Ich niebywałą zaletą jest fakt, że pasują na małą działkę. Łączą one w sobie zalety domu parterowego oraz domu piętrowego. Dają możliwość stworzenia osobnych stref życia codziennego, dostępnej dla mieszkańców i gości, oraz przestrzeni prywatnej - sypialnianej.

Parter domu z poddaszem wykorzystywany jest najczęściej jako część dzienna, w której obok kuchni, salonu i łazienki umieszczany jest czasami pokój gościnny lub gabinet. Góra to zazwyczaj strefa prywatna, w której zlokalizowane są sypialnie oraz duża rodzinna łazienka. Poddasze użytkowe, pomimo skosów, daje wiele możliwości aranżacji. Ze względu na rodzaj pomieszczeń, które się na nim znajdują, ograniczenia wynikające ze skośnych ścian nie mają tu większego znaczenia, wręcz przeciwnie stanowią one swoistą ozdobę, nadając im klimat.

Domy z poddaszem użytkowym projektowane są zazwyczaj z myślą o rodzinie cztero- lub pięcioosobowej. Ponieważ nie potrzebują dużej działki i nie trzeba budować w nich pełnej kondygnacji, uważane są za idealne rozwiązanie, również pod względem kosztowym. Nie wymagają bowiem, aż takich nakładów finansowych, jak typowe domy z pełnymi kondygnacjami.

Pamiętaj! O poddaszu użytkowym, możesz także myśleć jako o osobnej, niezależnej przestrzeni. Niektórzy, decydując się na dom z poddaszem, górną część adaptują jako oddzielne mieszkanie, np. dla dorastającej młodzieży, pracownię czy przestrzeń rozrywkową (ze stołem bilardowym, wygodnymi fotelami i barkiem). Przede wszystkim jednak dodatkowe piętro (nawet ze skosami) to więcej miejsca, a to, w jaki sposób je wykorzystamy, to tylko kwestia wyobraźni.

Zalety domów z użytkowym poddaszem

Poza wspomnianymi wcześniej zaletami domów z poddaszem wynikających z dodatkowej powierzchni, jaką dają, jedną z ich największych zalet jest fakt, że są możliwe do realizacji praktycznie na każdej działce. Dlatego decydując się na zakup działki, nie musisz szukać dużych powierzchni, tylko możesz się skupić na mniejszych dostępnych działkach, oszczędzając tym samym pieniądze. Projekty domów z poddaszem użytkowym są popularne również dlatego, że niezależnie od miejscowości, spełniają wymagania większości obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dlatego tego typu domy tak często są widywane, np. w miastach czy większych miejscowościach, w których dostępność wolnych działek jest ograniczona.

Jeśli zdecydujecie się na budowę domu z poddaszem, w naszej ofercie znajdziecie domy na wąską działkę (np. projekt PRZYTULNY 3) oraz na działki z większymi możliwościami (np. WYMARZONY 7 czy NEPTUN 5 DR-T).

Domy z poddaszem mają jeszcze jedną ważną zaletę. Są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu, bowiem zainstalowanie w górnej części podwieszanego stropu ograniczy ogrzewaną kubaturę do minimum. W ten sposób budowane przez nas budynki pozwalają zaoszczędzić na kosztach eksploatacji domu, a w tym przede wszystkim na ogrzewaniu.

Domy z tarasem – jakie położenie tarasu sprawdza się najlepiej?

Najczęściej wybieranymi projektami domów z tarasem są budynki, w których taras znajduje się z tyłu domu. Sprawdza się to przede wszystkim ze względu na intymność i możliwość zachowania prywatności. Coraz częściej klienci decydują się także na projekty domów z dużym tarasem z dwóch stron budynku (np. HOME KONCEPT 65 lub HOME KONCEPT 81) lub z dwoma osobnymi tarasami (jak tu: NEPTUN 5 DR-T). Wybór domu z dwoma tarasami pozwala oddzielić obszar typowo relaksacyjny od np. strefy jadalnej. Coraz częściej jeden z tarasów stanowi przedłużenie salonu, drugi natomiast - przylegający do głównej sypialni - pozwala na odpoczynek właścicielom domu.

Wybierając jedno z tych rozwiązań, należy wziąć również pod uwagę usytuowanie domu względem stron świata. Domy z tarasem od południowego zachodu będą na pewno lepiej oświetlone i pozwolą cieszyć się widokiem zachodzącego słońca. Z kolei domy z tarasem od wschodu będą przynosiły więcej cienia po południu, w gorące, letnie dni, ale jednocześnie każdego wiosennego czy jesiennego ranka dostarczą Wam więcej ciepła w czasie, gdy będziecie pić poranną kawę. Przy sytuowaniu tarasu powinno się więc również uwzględniać tryb życia i preferencje mieszkańców domu co do czasu relaksu.

Jaki dom z poddaszem użytkowym wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się jaki projekt domu z poddaszem wybrać to przede wszystkim musisz ustalić:

  • jakie będzie przeznaczenie domu?
  • jakim obszarem budowy (wielkość działki) dysponujesz i ile osób będzie w nim docelowo mieszkać?
  • jaki masz budżet?

Jeżeli szukasz domu z poddaszem, który będzie użytkowany tylko w wakacje i będzie to typowy dom letniskowy dla Ciebie, Twoich bliskich lub pod wynajem, to na pewno skupisz się na małym domu o powierzchni do 70 m². Będzie to optymalne rozwiązanie dla zarówno dla Ciebie, jak i osób mieszkających w nim w czasie wyjazdu wakacyjnego. Takie domy składają się zazwyczaj na parterze z jednego dużego pomieszczenia kuchenno - salonowego oraz łazienki, a poddasze wykorzystane jest jako część sypialniana.

W przypadku, gdy zdecydujesz się na całoroczny dom mieszkalny i posiadasz małą działkę lub działkę o nietypowym kształcie, zastanów się, ile pokoi będziesz docelowo potrzebować. Czasami połączenie pomieszczeń na górnej kondygnacji daje dużo większe możliwości aranżacji i znalezienia przestrzeni dla rodzeństwa, nawet w jednym większym pokoju.

Ostatnią kwestią konieczną do rozważenia jest budżet. To on wskaże jakiego typu dom i z iloma udogodnieniami będziesz budować. Czy będzie to bardziej nowoczesny dom z poddaszem, mały, duży, a może bardziej klasyczny lub drewniany? Możliwości jest naprawdę wiele.

W przypadku budowanych przez nas domów prefabrykowanych masz jedną wielką zaletę, koszty budowy domu znasz od początku i co ważne nie ulegną one zmianie.