Podejmując decyzję o budowie domu stajemy przed dylematem, w jakiej technologii go wykonać. Czy zdecydować się na tradycyjny dom murowany, wykonany z betonu, cegieł, pustaków czy keramzytu?  A może pójść w nowe, coraz popularniejsze, szybsze i bardziej ekologiczne technologie budowania domów z prefabrykatów? Właśnie tę ostatnią metodę poznasz w naszym artykule.

Technologia domów prefabrykowanych - na czym to polega?

Domy z prefabrykatów to  domy budowane z gotowych elementów drewnianych (ścian, stropów, paneli dachowych itd.), które są łączone ze sobą już na terenie inwestycji. Dzięki temu, że powstają z drewna, można je w całości przygotować w fabryce, a następnie w krótkim czasie - 1 lub 2 dni - poskładać w całość.

Drewno, będące głównym budulcem domu, niesie ze sobą wiele korzyści, z których czasami nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego warto poznać bliżej kilka faktów na jego temat:

- drewno konstrukcyjne po obróbce zyskuje podwyższoną odporność ogniową i nieporównanie wolniej niż stal czy beton poddaje się wysokiej temperaturze;

- drewno ma lepsze niż stal i beton właściwości izolacyjne, czyli nie przenosi temperatury między wnętrzem i zewnętrzem;

- drewno ma bardzo dobre właściwości akustyczne, podczas gdy w przypadku konstrukcji opartych na stali i betonie, dźwięki i ich echo będzie potęgowane, o tyle drewno je tłumi w miejscu emisji;

- większy ciężar domu murowanego albo z keramzytu może skutkować długotrwałym osiadaniem i pękaniem domu, dlatego fundamenty muszą być odpowiednio większe i droższe, by unieść jego ciężar. Wybierając drewno jako główny materiał budowlany, nie będziemy mieli z tym problemu.

Czy wiesz, że?

W 2021 roku wspólną inicjatywą firm wykonawczych i dostawców materiałów budowlanych przeprowadzono test całkowitego spalenia wykończonego piętrowego domu zbudowanego z drewna konstrukcyjnego. Test zakończył się niepowodzeniem. Po 2 godzinach podtrzymywania pożaru Straż Pożarna podjęła decyzję o dogaszeniu praktycznie nienaruszonej konstrukcji budynku. Zobacz, jak to wyglądało.

Domy prefabrykowane - domy, które oddychają

Zdarza się, że inwestorzy obawiają się, że konstrukcja domu jest lekka i tym samym wrażliwa na silne wiatry. Każdy dom, bez względu na technologię budowy, wtedy gdy jest nieprawidłowo zbudowany, nie oprze się silnemu naporowi wiatru. Zapewne nie są Wam obce obrazki “rozebranych” przez wiatr domów murowanych. Dlaczego? Ponieważ najprawdopodobniej zostały zbudowane przez domorosłych fachowców bez zachowania odpowiednich parametrów obliczeniowych albo wiatr był tak silny, że obliczenia wymagane dla danej strefy klimatycznej nie spełniły swojej roli. 

Dlatego wybierając dom z prefabrykatów należy zwrócić szczególną uwagę na to czy są one montowane z użyciem odpowiednich atestowanych złączy na podstawie projektów montażowych wykonywanych w oparciu o wytyczne o obciążeniach wiatrowych i śniegowych dla terenu, na którym dom jest wznoszony. Jeśli więc wiatr mieści się w “odgórnej”, z urzędu zawyżonej normie, dom budowany z atestowanych materiałów, jak i  jego mieszkańcy są bezpieczni. 

Dom jest zbudowany z materiałów naturalnych, które sprzyjają dobremu samopoczuciu człowieka - drewno, wełna skalna. Ściany w metodzie prefabrykacji są skonstruowane w taki sposób, żeby w dużym stopniu samoczynnie regulowały wilgotność i wymianę powietrza w budynku, nie wpływając na jego właściwości termiczne. Nie można tego osiągnąć w przypadku metody tradycyjnej murowanej. Dom ocieplony styropianem staje się termosem, w którym warunki sprzyjające dobremu samopoczuciu jego mieszkańców nigdy nie będą tak dobre jak w budynku pozwalającym na regulację wilgotności i wymianę powietrza.   

Zalety domu prefabrykowanego 

Najczęściej wymienianą zaletą budowy domów prefabrykowanych jest bardzo krótki czas budowy. Wybudowanie domu w technice prefabrykacji może wynieść zaledwie 3 miesiące od momentu wyboru projektu do czasu jego oddania inwestorowi, łącznie z kompletnymi instalacjami elektrycznymi i wodno-kanalizacyjnymi. Prefabrykowane elementy domów powstają w halach produkcyjnych niezależnie od pogody i pory roku, a ich montaż może być bezpiecznie prowadzony także zimą

Decydując się na budowę domu prefabrykowanego, otrzymujecie gotowy dom dokładnie taki, jaki wybraliście, o określonych parametrach technologicznych i termicznych. Na początku inwestycji ustalacie wszystkie wytyczne i parametry, zgodnie z którymi wykonawca postawi Wasz dom. W przypadku budowy metodą tradycyjną, zwłaszcza kiedy sami koordynujecie poszczególne ekipy, będziecie stale angażowani w podejmowanie wielu drobnych decyzji, ciągłe weryfikowanie postępów i jakości wykonania prac, zgrywanie ekip, które muszą pracować w odpowiedniej kolejności, i których praca często się zazębia, powodując rozmycie odpowiedzialności.

W technologii domów prefabrykowanych na początku ustalacie, jak ma dom wyglądać, jakie ma mieć funkcje i parametry i to na firmie produkującej i montującej dom ciąży odpowiedzialność za to, by Wasz dom spełnił Wasze oczekiwania i potrzeby. 

Budowa domu z prefabrykatów trwa dużo krócej niż tradycyjna, dlatego, inaczej niż przy tradycyjnym budownictwie, macie gwarancję, że cena za całość prac nie zmieni się ze względu na długoterminowy wpływ wzrostu cen. Już od początku inwestycji będziecie znali jej całkowite koszty. W tradycyjnym sposobie budowy nie ma możliwości dokonania kompleksowej kalkulacji kosztów inwestycji. W zależności od tego, kiedy się rozpocznie i kiedy skończy, koszty materiałów budowlanych mogą się zmienić nawet o kilkadziesiąt procent. Co ważne, budując drewniany dom prefabrykowany, nie będziecie ponosić start z tytułu przeszacowania ilości zakupionych materiałów, a na działce nie będą zalegać odpady. 

Energooszczędny dom prefabrykowany

To czy dom prefabrykowany będzie ciepły i energooszczędny zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki został wykonany. Dlatego niezwykle ważną rzeczą przy jego budowie jest wybranie odpowiedniego producenta, który tworzy domy z odpowiednich, wysokiej jakości komponentów, właściwie dobranych do potrzeb naszej strefy klimatycznej. Dzięki temu dom posłuży na pokolenia.

Kluczem do energooszczędności domu jest odpowiednie wypełnienie jego ścian, w których powinna się znaleźć solidna warstwa wełny mineralnej. Dzięki temu dom utrzymuje ciepło. Dodatkowo, aby uszczelnić go przed szybkim wystudzeniem, jedną z warstw ściany powinna być folia paroizolacyjna. Nie należy również zapominać o odpowiednim uszczelnieniu okien i drzwi, czyli miejsc, które są szczególnie narażone na powstawanie mostków termicznych. Można także zainwestować w wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Dzięki temu odzyskamy ciepło z wentylowanych pomieszczeń i przekażemy je z powrotem do wnętrza, po przefiltrowaniu. Rozwiązanie to jest stosowane zarówno w domach prefabrykowanych, jak i budowanych tradycyjnie.

Przykładowa budowa ściany domu prefabrykowanego

Jeżeli jeszcze macie wątpliwości, czy taki dom sprawdzi się w naszym klimacie, będzie ciepły i energooszczędny, warto w tym miejscu przypomnieć, że drewniane domy prefabrykowane są bardzo popularne w krajach skandynawskich, które nie należą do najcieplejszych. Dlatego tak ważne jest, aby drewniany dom prefabrykowany został wykonany przez doświadczonego producenta, który podpowie i zasugeruje najlepsze rozwiązania. Dzięki temu uzyskacie w nim komfort cieplny, zachowując jego energooszczędny charakter.