tel: +48 665 66 44 55 email: biuro@domyexpert.com

Elewacje

Elewacja modna czy ponadczasowa?

Wizytówką domu jest elewacja. Nadaje budynkowi charakteru i stylu, jest ozdobą i jednocześnie elementem technologicznym podnoszącym walory energetyczne budynku.

Obecnie wybór elewacji nie ogranicza się tylko do wyboru koloru tynku. Dostępność różnych materiałów elewacyjnych wyzwala kreatywność, jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny naszego domu.

Ta różnorodność może rodzić również pewne konsekwencje w czasie i warto z nich zdać sobie sprawę przed wyborem rodzaju elewacji.

Przy aranżacji elewacji warto się zastanowić, co obecnie jest na topie oraz co zapewni nam ponadczasowy i trwały efekt, co sprawi, że nasz dom za kilka lat nie będzie passe.

Poza tradycyjnymi tynkami wciąż trendy pozostaje wykańczanie elewacji drewnem.  Wydaje się również, że drewno zawsze będzie „na czasie”. Drewno jest materiałem naturalnym, a do takich wciąż tęsknimy, w obecności takich czujemy się najlepiej. Drewno jest stosowane przez ludzi w budownictwie od setek, a raczej tysięcy lat.
Beton opracowano w pierwszej połowie XIX w., a na większą skalę zaczęto stosować na początku XX w. czyli 100 lat temu. Mimo jego niewątpliwych zalet drewno w budownictwie wciąż ma się doskonale. Dlaczego? Bo ludzie instynktownie do niego lgną!

Z tego powodu elewacja  drewniana lub z elementami drewna nigdy nie wyjdzie z mody, nigdy nie będzie passe. Moda na kolory elewacji może się zmieniać. Kiedyś były modne kolory pastelowe, dziś antracyt i biel. Za chwilę na elewacjach mogą być modne kolory nasycone i soczyste.

A elewacja pokryta drewnem i/lub tynkiem tradycyjnym wciąż będzie trendy, bo zarówno tynk jak i elementy drewniane można malować. Niskim nakładem dostosujemy zatem elewację do aktualnych trendów.
Czy na przykład elewacja  industrialna też tak świetnie dostosuje się do zmieniających się w czasie gustów i trendów? Czy domy pokryte klinkierem albo tak modnym przed laty sidingiem przeszły próbę czasu? Przed wyborem elewacji należy sobie odpowiedzieć na te pytania, bo przecież dom kupujemy najczęściej na długie lata i pewnie wszyscy chcielibyśmy żeby ciągle wyglądał „na czasie”.

Oczywiście elewację co kilka lat można wymienić, by dostosować jej wygląd do aktualnych trendów,  ale to jest zawsze kosztowna, czasochłonna operacja, która dodatkowo sieje spustoszenie w otoczeniu budynku. Dlatego odpowiedni wybór elewacji jest tak ważny.

Prostota, minimalizm i wtopienie budynku w naturalne otoczenie to trend w projektowaniu współczesnych elewacji budynków, a zastosowanie dużych przeszkleń i prostych, nieskomplikowanych linii w projekcie w połączeniu z klasycznymi materiałami elewacyjnymi to doskonały kompromis między nowoczesnym i ponadczasowym wyglądem.

Budynek może zostać pokryty drewnem w całości lub -co budynkowi doda charakteru- tylko część elewacji będą stanowić elementy z drewna jak na naszym domu pokazowym:

Taki efekt osiągamy wybierając jeden z klasycznych modeli deski elewacyjnej na całą elewację lub jej część w połączeniu z tradycyjnym tynkiem silikonowym.

W niektórych krajobrazach, głównie w górach i na terenie podgórskim, choć nie tylko, na elewacji świetnie może się prezentować nasz autorski projekt: półbal półokrągły lub płaski.

O tych  niezwykłych produktach, których w ofercie nie ma nikt poza nami przeczytasz tutaj:
https://www.domyexpert.com/produkty-z-drewna/elewacje
Chętnie opowie Ci o nich oraz je zaprezentuje nasz doradca:

biuro@elewacje.expert
mob. +48 665-66-44-55
 
Tynk silikonowy, o którym wspominaliśmy wcześniej w kontekście zachowania ponadczasowości elewacji,  ma tę zaletę, że ma zwartą strukturę, a tym samym jest bardzo odporny na zabrudzenia. Przez długie lata pozostanie czysty nawet jeśli dom będzie w bliskiej odległości otoczony ogrodem.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej