Wybór rodzaju domu to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Coraz więcej osób rozważa budowę domu szkieletowego realizowanego z pojedynczych elementów na placu budowy lub prefabrykowanego zamiast tradycyjnego budynku murowanego. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie poznać ich cechy i odnieść je do swoich potrzeb i oczekiwań.
Dom szkieletowy w konstrukcji drewnianej, czyli jaki?
Dom szkieletowy to rodzaj budynku, w którym konstrukcja nośna składa się z drewnianych elementów - tzw. szkieletu. W przeciwieństwie do tradycyjnych budynków murowanych, gdzie ściany z pustaków, żelbetu lub cegieł stanowią konstrukcję nośną, w domu szkieletowym to właśnie szkielet jest elementem, który przenosi ciężar budynku.
Wypełnieniem między elementami szkieletu może być różnego rodzaju materiał izolacyjny, taki jak wełna mineralna, celuloza wdmuchiwana, a z zewnątrz styropian lub również wełna mineralna.
Dom szkieletowy może być budowany na działce z pojedynczych kantówek lub prefabrykowany. Prefabrykacja polega na przygotowaniu w kontrolowanych warunkach w fabryce kompletnych elementów domu takich jak ściany, strop dach. Potem taki prefabrykowany dom na placu budowy jest składany bardzo szybko z gotowych elementów.
Konstrukcja szkieletowa jest zawsze lżejsza niż tradycyjna murowana, co przy właściwych obliczeniach ma pozytywny wpływ na koszty budowy choćby w przypadku masywności fundamentów, które dla cięższego budynku wymagają po prostu więcej materiałów.
Dom szkieletowy może mieć różną architekturę i styl, w zależności od preferencji właściciela. Może to być zarówno klasyczny budynek jednorodzinny, jak i nowoczesna willa czy przytulna chatka w stylu skandynawskim. Technologia wykonania budynku jest niedostrzegalna ani z zewnątrz ani z wewnątrz. Dom wygląda dokładnie tak jak dom w technologii murowanej.
Dom z prefabrykatów - co to jest
Najprościej ujmując, dom z prefabrykatów to doskonalsza forma domu szkieletowego składanego z pojedynczych elementów na budowie.
Dom z prefabrykatów to budynek, który powstaje w procesie produkcji przemysłowej, a jego elementy konstrukcyjne są wykonywane w fabryce z zastosowaniem specjalnych maszyn i narzędzi. W przeciwieństwie do tradycyjnej budowy, gdzie większość elementów jest montowana na placu budowy, w przypadku domu prefabrykowanego większość prac wykonuje się w kontrolowanych warunkach fabrycznych.
Prefabrykowane elementy konstrukcyjne, takie jak ściany, stropy, dachy czy elementy elewacji, są produkowane i montowane w fabryce, a następnie transportowane na plac budowy, gdzie następuje bardzo szybki montaż w całość, np. dom 100 m² to 1-2 dni montażowe. Krótki czas montażu pozwala na diametralne skrócenie czasu budowy, a proces prefabrykacji w kontrolowanych warunkach na zwiększenie precyzji wykonania.
Dom szkieletowy, jakie są najczęstsze błędy przy jego budowie?
Przy realizacji każdej inwestycji, a w szczególności naszego domu, chcemy ustrzec się błędów wykonawczych. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale przede wszystkim będziemy mieć spokój na lata. Decydując się na dom szkieletowy stawiany na działce z pojedynczych elementów, warto wiedzieć jakiego typu pomyłki najczęściej się zdarzają:
1. Niewłaściwe zaprojektowanie konstrukcji - brak odpowiednich obliczeń, szkielet stawiany przez cieślę “na oko”, zbyt słaba konstrukcja, niewłaściwe rozmieszczenie elementów czy zbyt duże rozmiary okien, mogą prowadzić do osłabienia konstrukcji i problemów z trwałością budynku.
2. Niewłaściwe wykonanie izolacji termicznej i akustycznej - niewłaściwe zastosowanie lub brak izolacji termicznej i akustycznej może prowadzić do utraty ciepła oraz do przedostawania się nieprzyjemnych hałasów z zewnątrz, lub z innych pomieszczeń. Narażenie materiałów na zamoczenie podczas niesprzyjającej pogody, a w konsekwencji zagrzybienie budynku podczas eksploatacji.
3. Nieodpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią - brak odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią na przykład w postaci uszkodzonej paroizolacji (o co nietrudno podczas budowy na zewnątrz w narażeniu na warunki atmosferyczne takie jak choćby wiatr) może prowadzić do powstawania pleśni, grzybów oraz, w konsekwencji - gnicia konstrukcji.
4. Niewłaściwe wykończenie elewacji - zastosowanie materiałów elewacyjnych w niewłaściwy sposób, brak odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią czy też nieprawidłowe wykończenie elewacji może prowadzić do zniszczenia konstrukcji lub zwiększonej utraty ciepła.
Z powyższych powodów przy budowie domu szkieletowego z pojedynczych elementów ważny jest permanentny nadzór nad wykonawcą i rzeczywista znajomość rzeczy u Inwestora. To zabiera czas i niepotrzebnie angażuje. Wszystkie te zagrożenia są zminimalizowane w przypadku budowy domu szkieletowego z prefabrykatów.
Zalety i ograniczenia domów z prefabrykatów
Decydując się na budowę domu prefabrykowanego, unikamy większości problemów, które mogą nam się zdarzyć przy metodzie szkieletu składanego z pojedynczych elementów na budowie. Dlaczego? Ponieważ całość procesu jest nadzorowana przez inżynierów budowlanych i przebiega w warunkach fabrycznych. Proces jest ściśle zaprojektowany i monitorowany: od momentu przygotowania projektu wraz z obliczeniami obciążeń środowiskowych typu wiatr i śnieg przez każdy etap produkcji prefabrykatów aż po ich montaż na budowie.
Już na samym początku projektowane są odpowiednie parametry wytrzymałościowe samego budynku oraz jego montażu. To daje pewność, że dom z prefabrykatów jako dobrze “obliczony” będzie wytrzymały i stabilny. Dobierane są oczekiwane przez Inwestora parametry ocieplenia, wykończenia ścian, stropu i dachu. To sprawia, że mamy pewność, iż dom będzie odpowiednio zabezpieczony zarówno przed wiatrem i śniegiem, ale też termicznie i akustycznie, a do tego nie będzie w nim występował problem wilgoci.
Rozważając metodę budowy, warto się przyjrzeć jakie przewagi, ma budowa domu metodą prefabrykacji nad szkieletową:
1. Szybka budowa - prefabrykowane elementy konstrukcyjne są produkowane w fabryce, co pozwala na skrócenie czasu budowy i uzyskanie gotowego domu w krótszym czasie niż przy tradycyjnej budowie; nie wymaga zaangażowania Inwestora w długi i mozolny proces.
2. Wysoka jakość wykonania - domy z prefabrykatów produkowane są w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości ich wykonania i precyzji montażu.
3. Oszczędność kosztów - prefabrykowane elementy konstrukcyjne są produkowane bez nadwyżek materiałów (praktycznie nie ma odpadów), co pozwala na obniżenie kosztów produkcji i uzyskanie niższej ceny za budowę. Cała budowa i ilość potrzebnych materiałów do produkcji obliczona jest już na początku inwestycji, dlatego nie ma potrzeby kupowania materiału na zapas.
4. Energooszczędność - prefabrykowane elementy konstrukcyjne mogą być wykonane z materiałów o lepszych, wskazanych przez Inwestora parametrach izolacyjnych, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.
5. Możliwość dostosowania do Twoich potrzeb - domy prefabrykowane, podobnie jak inne tego typu budynki, mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela. Pozwala to na uzyskanie budynku w wybranym stylu i z indywidualnymi parametrami technicznymi.
6. Brak bałaganu - na budowę przyjeżdżają gotowe elementy, które są składane w dom. Jedyne pozostałości po budowie domu techniką prefabrykacji to materiały zabezpieczające prefabrykaty na czas transportu, które pomieszczą się w jednym niewielkim kontenerze 10 m³.
Budynki prefabrykowane wymagają jednak spełnienia pewnych warunków, zwłaszcza terenowych. Uważa się, że największym z ograniczeń przy budowie domów prefabrykowanych jest transport jego elementów. Prefabrykowane elementy takie jak ściany, stropy, połacie dachowe czy wiązary są przewożone dużymi samochodami ciężarowymi, a do rozładunku potrzebują dźwigu. Dlatego zarówno wjazd, jak i sama działka powinny być przystosowane do przyjęcia dużych i ciężkich pojazdów. Przy wyborze tej metody budowy domu, warto zdecydować się na firmę, która dysponuje własnym zapleczem transportowym i rozładunkowym oraz może pochwalić się dużym doświadczeniem w przewozie i wyładunku ponadgabarytów.
Ograniczenia w wielkości projektowanych elementów wynikające z wymiarów środków transportowych nie przekładają się jednak na rozmiar domu. Wydawać by się mogło, że jeżeli zapragniemy domu o dużych, niestandardowych gabarytach i kształcie, metoda prefabrykacji się nie sprawdzi. Nic bardziej mylnego! Tu z pomocą przychodzą architekci i inżynierowie budownictwa. W większości przypadków potrafią znaleźć takie rozwiązania projektowe i techniczne, które pozwolą osiągnąć wymarzony przez nas efekt. Być może nie wiecie, ale na świecie, w tym także w Polsce, budowane są nie tylko domy jednorodzinne, ale wielopiętrowe budynki mieszkalne czy przemysłowe, przedszkola, szkoły, urzędy i inne, właśnie z prefabrykatów.
Źródło zdjęć: www.hkarchitekten.at/en/
www.globalconstructionreview.com/
Dom szkieletowy składany na budowie i prefabrykowany - porównanie
Porównując dom szkieletowy składany na budowie i prefabrykowany, można zauważyć pewne różnice i podobieństwa, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze sposobu budowy.
W czym te dwie techniki są do siebie podobne?
1. Zarówno dom szkieletowy realizowany z pojedynczych elementów na budowie, jak i prefabrykowany, mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela.
2. Oba rodzaje budynków mogą być wykonane w różnych stylach architektonicznych.
3. W zależności od wybranych materiałów i wykończenia obie konstrukcje mogą charakteryzować się wyższą energooszczędnością niż tradycyjne budynki murowane.
A jakie mamy różnice?
1. Sposób montażu - w przypadku domu szkieletowego większość prac montażowych wykonywana jest na placu budowy, natomiast w przypadku budynku prefabrykowanego większość elementów konstrukcyjnych jest montowana w fabryce, a dopiero sam dom „składany” na placu budowy.
2. Czas budowy - budowa domu szkieletowego składanego z pojedynczych elementów trwa dłużej niż w przypadku budynku prefabrykowanego, ze względu na bardziej skomplikowany proces montażu.
3. Bezpieczeństwo budowy - ze względu na różnice w procesie budowlanym przy realizacji domu w technologii prefabrykacji same materiały, a przez nie cały budynek, jest bardziej bezpieczny pod względem narażenia na niekorzystne czynniki atmosferyczne, a tym samym na destrukcyjne procesy w przyszłości. Drugim aspektem jest bezpieczeństwo pracowników budowlanych, którzy pracując przy domu szkieletowym składanym na budowie z pojedynczych elementów są, ze względu na proces i czas jego trwania, dużo bardziej narażeni na wypadki przy pracy.
4. Koszty budowy - koszty budowy domu szkieletowego zazwyczaj są wyższe niż w przypadku budynku prefabrykowanego, ze względu na koszty pracy oraz bardziej skomplikowany proces budowy.
Podsumowując, wybór między domem szkieletowym a prefabrykowanym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela, od jego budżetu oraz czasu, który może poświęcić na budowę domu. Oba rodzaje budynków mają swoje zalety, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.