Jedną z  zalet budowy domu prefabrykowanego jest oszczędność czasu. Wybierając tę technikę, możecie być pewni, że Wasz wymarzony dom może powstać nawet w 3 miesiące. W przypadku budowy domu techniką tradycyjną ten czas może wynieść rok, dwa, a nawet więcej Z czym jeszcze wiąże się budowa domów prefabrykowanych? Dowiecie się z poniższego artykułu.

Jak zaplanować budowę domu?

Planując budowę swojego domu zazwyczaj, obok harmonogramu prac, powstaje inny równie ważny dokument, jakim jest kosztorys. Zarówno jeden, jak i drugi są zależne od siebie nawzajem i wpływają na siebie w dużym stopniu. Jeżeli robicie kalkulacje finansowe na budowę domu to za miesiąc, dwa czy pół roku mogą być one mocno zdezaktualizowane. Najczęściej  na dobrych fachowców trzeba czekać kilka miesięcy, a w tym czasie ceny materiałów rosną. 

Dla osób budujących swój dom najkorzystniejszą sytuacją byłoby, gdyby:

- posiadali jednego wykonawcę odpowiedzialnego za każdy etap prac budowlanych
- nie musieli czekać na kolejne etapy prac przez miesiące, czy nawet lata
- prace postępowałyby bez zbędnych przestojów i czekania na kolejną ekipę
- nie musieliby koordynować prac poszczególnych ekip 
- otrzymaliby jasną i przejrzystą umowę z wyliczoną kwotą całości wykonanych prac, materiałów i harmonogramem.


Przy budowie domu tradycyjnymi metodami raczej trudno będzie sprostać każdemu  z tych punktów. Dlatego najlepszym wyborem jest budowa domu prefabrykowanego. W przypadku realizacji domu z prefabrykatów możecie spokojnie zaplanować zarówno kosztorys prac, jak i tempo i czas ich wykonania bazując na umowie z firmą, która wyprodukuje i postawi Wasz dom.


Ponieważ domy prefabrykowane buduje się szybko, ważne jest, abyście mieli odpowiednio przygotowane zaplecze finansowe. Oznacza to, że płatności inaczej niż w przypadku domów budowanych tradycyjnie, nie będzie można rozłożyć na lata. Tu całość inwestycji zamknie się w ciągu kilku miesięcy, dlatego z jednej strony macie z góry gwarancję ile to będzie kosztować, ale z drugiej musicie być na tę całość odpowiednio przygotowani. 


 

Ile trwa budowa domu prefabrykowanego?

Sama budowa domu z prefabrykatów trwa kilkanaście tygodni. Decydujące są tu jednak cztery aspekty:

- czy macie wybrany projekt domu?
- czy posiadacie wszelkie pozwolenia na jego budowę?
- czy jesteście gotowi na sfinansowanie inwestycji z funduszy własnych lub kredytu?
- czy wybraliście już zaufanego, sprawdzonego i pewnego wykonawcę?

Jeżeli na każde z powyższych pytań odpowiedź brzmi "tak" to same prace projektowo - architektoniczne uzależnione są od czasu, w którym podpiszecie umowę z wykonawcą oraz od Waszego zdecydowania co do planowanych zmian projektowych, kolorów i rodzajów materiałów, które mają zostać zastosowane. Od tego momentu architekt nanosi poprawki, aby zakupiony projekt dostosować do Waszych oczekiwań, ustala rodzaj i kolor pokrycia dachu, orynnowania, elewacji, okien itd. Następnie przygotowuje dokumentację techniczną przeznaczoną dla produkcji. Jeżeli nie posiadacie projektu, to możecie go przygotować wspólnie z architektem bezpośrednio u producenta domu prefabrykowanego (taką usługę wliczoną cenę domu oferuje np. nasza firma). Macie wtedy pewność, że zaprojektowany dom będzie spełniał Wasze wszystkie założenia, a ponadto będzie jedyny i niepowtarzalny. 


Od momentu, gdy ustalenia projektowe są już zakończone, a architekt wysyła gotowe rysunki na produkcję, mija od 2 do 4 tygodni, w czasie których powstają poszczególne elementy budynku. Co ważne, dom jest wyposażony już na etapie produkcji w instalacje elektryczne czy hydrauliczne. Dzięki temu oszczędzamy dużo czasu już na etapie wykańczania domu. 

Jakie są ograniczenia przy budowie domu z prefabrykatów?


W praktyce nie ma ograniczeń co do szerokości i wielkości domu prefabrykowanego. Jedyne co ogranicza możliwość budowy takiego domu to wielkość i dostępność działki. Rozmiar działki, szczególnie w terenie gdzie istnieją już inne zabudowania, warunkuje to, czy zmieścimy się  z dźwigiem. Dostępność to inaczej możliwość dojazdu do niej po odpowiednio utwardzonej powierzchni.  Samochód wiozący gotowy dom waży kilkanaście ton, a do jego rozładowania potrzebujemy sprzętu, który powinien stać na odpowiednio twardym podłożu. 

Etapy stawiania domu prefabrykowanego

W czasie kiedy w fabryce powstają poszczególne elementy domu, na placu budowy można przygotować fundamenty pod jego postawienie.

Jak w skrócie wyglądają dalsze prace budowlane i ile trwają?

Sprawdźcie:
- przygotowanie fundamentów 
- montaż domu - gotowych ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropu wraz z wiązarami dachowymi 
- montaż pokrycia dachowego oraz orynnowanie 
- otynkowanie domu; położenie elewacji prace instalacyjne - podłączenie wody, kanalizacji, instalacji elektrycznej
- pozostałe prace instalacyjne, np. pompa ciepła, fotowoltaika
- prace wykończeniowe.


Po pracach wykończeniowych pozostaje już tylko umeblowanie i dekorowanie Waszego domu, a następnie przeprowadzka!