tel: +48 665 66 44 55 email: biuro@domyexpert.com

PROJEKT-JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY

CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE PROJEKTU

Chyba każdy, albo prawie każdy, ma w głowie swój DOM IDEALNY.

Pytanie: czy on faktycznie w praktyce by się sprawdził?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto zadać sobie kilka pytań i szczerze, w oparciu o swoje i swojej rodziny faktyczne potrzeby, na nie odpowiedzieć. Warto również poznać obiektywne cechy tzw. dobrego projektu i jego doboru pod kątem posiadanej działki, obowiązujących warunków zabudowy i zawartości portfela.

Na rynku można znaleźć wiele gotowych rozwiązań architektonicznych, które mają wiele zalet. Atutem gotowych projektów domów jest ich kompleksowość. Dzięki temu łatwiej, już na gotowych rozwiązaniach, zweryfikować, czy odpowiada on naszym potrzebom.

Inną opcją jest projekt indywidualny - w tym przypadku dom będzie projektowany od podstaw, będzie kształtowany ściśle według naszych preferencji ale jest to czasochłonny i kosztowny proces wymagający podejmowania bardzo wielu decyzji.

Przy wyborze opcji projektowania indywidualnego lub kupna projektu gotowego ważnym czynnikiem jest czas, który chcą państwo poświecić na budowę swojego wymarzonego domu.

Jak duży dom chcesz mieć?

Określ potrzeby swoje i innych członków rodziny na dziś i pomyśl czy i jak zmienią się te potrzeby w czasie.

Dziś macie małe dzieci, które mogą mieszkać w jednym pokoju. One szybko dorosną. Czy wtedy też jeden pokój im wystarczy?

Macie starszych rodziców i istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości zamieszkają z Wami. Warto o tym pomyśleć już na etapie wybierania projektu.

Najczęściej każdy z rodziny potrzebuje swojego pokoju, a jednocześnie wszyscy potrzebują przestrzeni wspólnej. Jak ta przestrzeń ma wyglądać?  Czy kuchnia będzie zamknięta czy otwarta na salon? Ilu łazienek potrzebujecie? Wanna czy prysznic? A może i to i to? Gdzie będziecie suszyć pranie, a gdzie przechowywać rowery i narty?

Czy oprócz tego potrzebujecie dodatkowego pokoju np. gościnnego, gabinetu, a może dużego pomieszczenia gospodarczego, bo robicie przetwory na zimę? Czy te przetwory będziecie przechowywać w pomieszczeniu gospodarczym czy może warto pomyśleć o osobnej piwniczce?  Jaki rodzaj ogrzewania planujecie? Od tego zależy wielkość i inne parametry potrzebnej kotłowni. 

Należy określić wielkość domu, który chcecie zbudować. Po zsumowaniu powierzchni poszczególnych pomieszczeń otrzymacie powierzchnię, która jest Wam potrzebna. Na jej podstawie można określić  przybliżony koszt budowy domu.

Nowy dom na pewno odmieni Wasze życie, ale Wasze przyzwyczajenia i potrzeby nie zmienią się całkowicie dlatego macie na czym się oprzeć pracując nad dookreśleniem tych potrzeb. Poszukiwanie projektu należy rozpocząć od ich precyzyjnego określenia, a następnie konfrontować oczekiwania z możliwościami, bo możliwości często weryfikują potrzeby…

Z jednej strony oczekiwania, potrzeby i wizja wymarzonego domu, z drugiej prozaiczne pieniądze. Jeśli nie stanowią problemu możesz puścić wodze fantazji, jeśli stanowią ograniczenie warto rozważyć z czego bez żalu możesz zrezygnować albo wybrać takie rozwiązanie, które w przyszłości pozwoli Ci na rozbudowę albo zwiększenie powierzchni użytkowej poprzez np. zagospodarowanie poddasza.

Innym aspektem poza stricte technicznymi, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu to odpowiedź na pytanie do kiedy dom ma nam służyć. Czy ma być naszym domem „na zawsze” czy może rozważamy sprzedaż domu w przyszłości, kiedy zmienią się nasze potrzeby? Na przykład kiedy dzieci się wyprowadzą.

W sytuacji kiedy dom miałby być sprzedawany w przyszłości warto wybrać taki projekt, który jest ponadczasowy, „nie zestarzeje się” albo zestarzeje się „szlachetnie”. Wtedy nie straci na wartości. Dom to najczęściej jest to duża, rodzinna inwestycja, utrzymanie wartości jest ważne. W kontekście utrzymania wartości domu, poza samym stylem architektonicznym, warto zastanowić się nad elewacją.

Więcej o wyborze elewacji:

https://www.domyexpert.com/produkty-z-drewna/elewacje

Nie każdy projekt można zrealizować na każdej działce ponieważ ograniczają nas: wymiary działki, jej otoczenie oraz warunki Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Przy wyborze projektu musimy zatem wziąć pod uwagę również te parametry.

Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia działki pod zabudowę domu wolnostojącego to około 450 m2 o szerokości minimalnej 14 m. Działki poniżej tych wymiarów w zasadzie nie nadają się pod taką zabudowę. Są jednak pewne zabiegi, które pozwalają na wykorzystanie pod zabudowę wolnostojącą również tak niewielkich działek. Pod pewnymi warunkami budynek można zbliżyć do granicy albo zabudować ją bliźniakiem ale to wymaga szczegółowych konsultacji z architektem.

Przed zakupem projektu trzeba zapoznać się z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub, jeśli taki nie obowiązuje na terenie, na którym znajduje się nasza działka, z Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, którą wydaje na wniosek miejscowy urząd. Dokumenty te określają często kąt nachylenia dachu, kolorystykę budynku, ilość kondygnacji, gabaryty zabudowy, linię zabudowy (minimalną odległość od ulicy, w jakiej można usytuować budynek) itp. dlatego przed zakupem projektu należy zbadać, jakie warunki obowiązują na danym terenie.

Dom powinien się dobrze komponować z sąsiedztwem ale również zachowywać odpowiednie proporcje w stosunku do działki, na której jest budowany. Jeśli działka jest stosunkowo mała, a dom duży proporcja zostaje zachwiana i po pierwsze nie wygląda to dobrze, a po drugie zostaje niewiele miejsca na inne aspekty życia, które nierozerwalnie wiążą się z posiadaniem swojego domu, a ich brak istotnie zmniejsza komfort: ogród, taras, miejsce parkingowe, altana na przybory ogrodnicze itd.. Przy wyborze projektu należy zwrócić uwagę na powierzchnię zabudowy ponieważ ta informacja pozwala ocenić, ile po budowie domu zostanie na działce wolnej powierzchni do zagospodarowania. Przyjmuje się, że powierzchnia zabudowy 40% powierzchni działki lub więcej jest niekorzystna i należałoby pomyśleć o domu o mniejszej powierzchni zabudowy np. szukać projektu domu piętrowego zamiast parterowego.

Projekt domu a  kierunki świata.

Altana czy wiata od północy albo od strony drogi?  Salon z oknami na północ? To chyba nie najlepsze pomysły.

Najkorzystniej jest gdy pokoje dzienne i sypialnie są umieszczone od strony ogrodu i jednocześnie zachodu, południa lub wschodu. Wtedy rano może budzić nas wstające słońce, które przy południowej ekspozycji salonu będzie nam towarzyszyć podczas popołudniowego relaksu. Wejście, kuchnia, pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze  zasadniczo najkorzystniej jest zaplanować od ulicy. Idealnie jest gdy ogród w naszym klimacie ma ekspozycję południową, a jeszcze lepiej zachodnią lub południowo-zachodnią, bo czas, który najczęściej spędzamy w ogrodzie to popołudnie i wieczór. Warto żeby w tym czasie operowało tam słońce. Poza sytuacjami, które wykluczają taką możliwość ze względu na skromną ilość terenu wokół domu powinno dążyć się do tego, aby dom miał swoją "stronę wypoczynkową" osłoniętą od ruchu ulicznego.

Rozważając „za i przeciw” danego projektu w stosunku do wymiarów działki i stron świata warto wiedzieć, że prawie zawsze można zastosować lustrzane odbicie rzutu.

Co przemyśleć analizując rozkład pomieszczeń? Co jest ważne?

Podział na strefę nocną i dzienną jest o tyle ważny, że pozwala członkom rodziny nie przeszkadzać sobie wzajemnie, a także chroni prywatność mieszkańców bowiem część oficjalna domu- salon, kuchnia, hol- do której są zapraszani goście jest oddzielona umowną granicą od części bardzo prywatnej.

W domach z użytkowym poddaszem najczęściej sypialnie znajdują się na poddaszu, a wspólna część dzienna - na parterze.

Kuchnia poza tym, że powinna być „ustawna” powinna być również usytuowana we właściwym miejscu w domu. Może być otwarta lub wydzielona, zawsze jednak  powinna sąsiadować z jadalnią lub być na tyle duża, aby można było w niej ustawić stół, na którym rodzina może spożywać codzienne posiłki. Kuchnia usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju dziennego lub stanowiąca jego część zdaje się mieć wiele zalet. Ze względów logistycznych i organizacyjnych zasadne jest również lokowanie kuchni w okolicach wejścia do domu (wnoszenie zakupów, wynoszenie śmieci).

Odpowiednio mała ilość pomieszczeń komunikacyjnych. One są ważne ale tylko wtedy są odpowiednie jeśli w domu ich ilość jest ograniczona do minimum. Sytuacja trochę się zmienia jeśli hol lub korytarz pełnią również inne niż stricte komunikacyjną funkcję na przykład otwarty hol stanowi jednocześnie przestrzeń pokoju dziennego albo jest w nim zlokalizowana duża szafa pełniąca rolę garderoby.

Analizując projekt należy również zastanowić się nad „umeblowaniem” czyli zaplanować gdzie będzie stała kanapa, gdzie łóżko, gdzie biurko i czy się mieszczą tam, gdzie je planujemy.  Prezentacje projektów gotowych często zawierają przykładowe aranżacje. Meble ”ustawione” w pomieszczeniach na projektach mają odpowiednią skalę w stosunku do wymiarów pomieszczenia dlatego ułatwiają wyobrażenie sobie zagospodarowania oraz przestrzeni. Należy pamiętać, że im mniejsze pomieszczenie albo o mniej standardowym kształcie (kształt powinien zawsze dążyć do kwadratu), tym ważniejsze są jego proporcje. Wąski albo o nieregularnych kształtach pokój, może być trudny albo wręcz niemożliwy do sensownego umeblowania, a jego zaaranżowanie będzie wymagać pracy dedykowanych fachowców i niestandardowych rozwiązań, które zawsze są droższe.

W zależności od liczby mieszkańców, ich trybu życia, potrzeb, zasobności portfela w domu może zostać zaprojektowana jedna lub więcej łazienek ale zawsze należy pamiętać, że jej lokalizacja musi być optymalna.

Jeśli mamy dom z poddaszem na poddaszu powinna być co najmniej toaleta. Jednocześnie w ogólnodostępnej części domu również przynajmniej WC przeznaczone dla gości i domowników przebywających w strefie dziennej.

Więcej o projektach znajdziesz tu:
https://www.domyexpert.com/proces-budowy/formalnosci-przy-budowie

Nasze projekty znajdziesz tu:
https://www.domyexpert.com/domy

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej