tel: +48 665 66 44 55 email: biuro@domyexpert.com

Fakty i mity

FAKTY

Niski koszt utrzymania

Domy wykonane w technologii szkieletowej mają znaczącą przewagę nad tradycyjnymi konstrukcjami w zakresie gospodarki energetycznej. Najważniejszym i najdroższym elementem rocznych kosztów utrzymania domu jest ogrzewanie, energia potrzebna do tego w postaci węgla, gazu lub prądu jest droga i w dużej mierze marnowana przez budynki wykonane w technologii tradycyjnej murowanej. Domy szkieletowe jako nowoczesne konstrukcje wyposażone są w możliwie najwydajniejsze systemy dociepleń oraz najekonomiczniejsze możliwe źródła ciepła takie jak pompa ciepła lub ogrzewanie elektryczne zasilane ekologiczną energią przetwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

Dom szkieletowy można wybudować zimą

Dzięki temu, że konstrukcje szkieletowe prefabrykowane produkuje się w warunkach przemysłowych w fabryce, nie trzeba czekać na odpowiednie warunki, by to zrobić. Jedyny etap wymagający ładnej pogody to wylewanie płyty fundamentowej.

Mnogość projektów budynków prefabrykowanych

Rynek domów prefabrykowanych bardzo dynamicznie się rozwija, ludzie odchodzą od tradycyjnego budownictwa na rzecz tej technologii. Jest to spowodowane łatwością, szybkością i wygodą takiego rozwiązania. Każdy znajdzie coś dla siebie, od domków o powierzchni kawalerki do posiadłości liczących sobie setki metrów kwadratowych. Jeśli projekt nie jest przygotowany w stosowanej przez nas technologii zaadaptujemy go do niej.

Zdrowie i ekologia

Drewno jest doskonałym budulcem jeżeli zależy nam na ekonomii, ekologii i zdrowiu. Ściany wykonane z drewna, które nie jest konserwowane chemicznie, bo jego obróbka tego nie wymaga, mają pozytywny wpływ na nasz organizm ponieważ są zbudowane w dużym stopniu z naturalnego materiału jakim jest drewno. Ściany nie zawierają sztucznych dodatków, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się szkodliwe tak jak to się stało z azbestem, który okazał się być rakotwórczy dopiero po wielu latach używania go w budynkach mieszkalnych. Naturalny materiał jakim jest drewno niesie ze sobą oprócz tego kilka innych zalet. Dzięki zastosowaniu konstrukcji szkieletowej dom można ocieplić dużo skuteczniej niż dom murowany przy użyciu mniejszej ilości materiałów. Konstrukcja szkieletowa jest tak samo stabilna jak murowana ale jest relatywnie lekka, przez co fundament nie musi być tak masywny.

Ściany w naszej metodzie są skonstruowane w taki sposób, żeby w dużym stopniu samoczynnie regulowały wilgotność i wymianę powietrza w budynku. Nie można tego osiągnąć w przypadku metody tradycyjnej murowanej.

Dom zbudowany w naszej technologii posiada wzmocnione zalety tradycyjnego domu murowanego.

Dzięki prefabrykacji budynku z drewna można uniknąć wielu odpadów jakie produkuje się podczas zwykłej budowy. Drewno jest materiałem odnawialnym, a proces prefabrykacji pozwala na precyzyjne wyliczenie potrzebnych surowców, dzięki czemu ilość odpadów jest bardzo mała. Nasza fabryka idzie w kierunku uniezależnienia się od prądu pozyskiwanego z węgla, a to oznacza minimalizację śladu jaki Państwa dom pozostawi na środowisku.

Ekonomia przestrzenna

Prefabrykacja ścian pozwala na zastosowanie technologii pozwalających na uzyskanie parametrów takich samych lub najczęściej lepszych od możliwych do uzyskania w tradycyjnych murowanych budynkach przy zastosowaniu ścian o mniejszym przekroju. Ma to szczególnie duże znaczenie w domach o niedużej powierzchni zabudowy, bo bezpośrednio przekłada się na zwiększenie powierzchni użytkowej ( czyli w środku budynku).

MITY

Łatwopalność

Drewno owiane jest złą sławą materiału łatwopalnego. Owszem- drewno lite jest podatne na działanie ognia i faktycznie jest materiałem łatwopalnym. Drewno konstrukcyjne, z którego korzystamy w naszej fabryce ma jednak nieco inne właściwości. Dzięki swojej strukturze i parametrom technicznym osiągniętym w procesie technologicznym bardzo dobrze znosi ono wysokie temperatury. Jeśli dodamy do tego niepalne okładziny ścian i dachu, które stosujemy w naszych domach to konstrukcja dodatkowo zyskuje na swoich parametrach.

Słabe właściwości akustyczne

Domy prefabrykowane charakteryzują się lepszą akustyką od tradycyjnych konstrukcji. Dom w naszej technologii składa się z osobnych elementów: ścian, dachu, stropu. To utrudnia odgłosom z zewnątrz przedostawanie się do wnętrza oraz rozchodzenie się dźwięków wewnątrz budynków. Utrudnione przenikanie i rozchodzenie się dźwięków, a tym samym podniesienie walorów akustycznych, ma swoje źródło również w materiałach używanych w naszej technologii do konstrukcji domów. Mur jest podatniejszy na przenoszenie wibracji generowanych przez auta, kroki lub głośne rozmowy.

Wilgoć

Prawidłowo wykonany i izolowany dom w konstrukcji drewnianej nie pozwoli wilgoci dostać się do ścian lub dachu. Projekty budynków oraz materiały użyte do produkcji mają na celu uzyskanie szczelności takiej samej jak w tradycyjnym budynku. Należy zwrócić uwagę na fakt, że źle wykonany budynek zawsze może ulec zawilgoceniu niezależnie od materiałów z jakich powstał. Stosowana przez nas technologia jest z powodzeniem od wielu dziesiątków lat używana w Skandynawii, czyli w warunkach atmosferycznych trudniejszych od tych panujących w Polsce. Tam się sprawdza doskonale więc tym bardziej sprawdzi się u nas.

Problematyczne rozprowadzanie instalacji i brak możliwości modernizacji

Wszelkiego rodzaju instalacje jakich oczekuje się od domu są zaplanowane już na etapie projektu i zamontowane w ścianach w dużej mierze jeszcze w fabryce. To jednak nie tworzy przeszkody we wprowadzeniu zmian już po zamieszkaniu w domu. Jest to możliwe i, co więcej, łatwiejsze do wykonania niż w tradycyjnym murowanym budynku dzięki stosowanym przez nas tzw. przedściankom nazywanym również rusztami instalacyjnymi.

Nietrwałe połączenia ścian

Wynika to z nieuprawnionego przeświadczenia, że w Polsce nie dysponujemy tak dobrymi rozwiązaniami jak Norwegia lub Kanada. To nieprawda. Systemy jakimi dysponujemy w niczym nie odbiegają od tych dostępnych w krajach gdzie budownictwo prefabrykowane ma długą historię. Zastosowanie przez nas odpowiednich rozwiązań zapewnia doskonałą sztywność i stabilność budynku.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej